Aktualności

Wyprawy fotograficzne

Wyprawy fotograficzne Zapraszamy na wyprawę fotograficzną z autorem przewodników turystycznych po  gminach Ziemi Nadnoteckiej. Wyprawę poprowadzi Krzysztof Bogdanowicz, który poza zebraniem materiałów i opracowaniem tekstów do naszych przewodników wykonał także wszystkie zamieszczone w nich fotografie. Wielokrotnie wracał w ciekawe miejsca szukając najlepszego światła do wykonania fotografii. Posiada doskonałą znajomość terenów północnej Wielkopolski, wie gdzie i…
Dowiedz się więcej

Drawieński Park Narodowy

DPN utworzony został na leśnych obszar położonych nad środkowym i dolnym biegiem Drawy. Te słabo zaludnione tereny przez setki lat stanowiły granice Polski i Brandenburgii. Drawa w swoim dolnym biegu przynajmniej od 1368 r. do 1772 r. była granicą państwa polskiego. Od ujścia do Noteci do Starego Osieczna była dostępna dla barek. Pamiątką po tym…
Dowiedz się więcej

Dolina Noteci

Dla ludzi przez stulecia granica dzieląca polskie i pomorskie plemiona; dla zwierząt szlak migracji na kierunku wschód -zachód. Szeroka na kilometry, z górującymi nad nią w oddali wzgórzami. Kiedyś meandrująca na znacznych odcinkach, obecnie wyprostowana i regulowana licznymi śluzami. Dawniej istotna droga spławiania drewna i transportu towarów, teraz miejsce, gdzie czas się zatrzymał. Warto powędrować…
Dowiedz się więcej

Ziemia Wałecka

Prawdziwe Kresy Zachodnie….Przez setki lat pogranicze państwa polskiego… W początkach średniowiecza tereny na północ od Noteci zostały zdobyte na plemionach pomorskich przez Bolesława Chrobrego. Po jego śmierci odpadły od Polski, rządzone przez lokalnych pomorskich władców. Dopiero Bolesław Krzywousty po walkach o pograniczne grody Nakło, Ujście i Czarnków przekracza ze swym wojskiem Noteć i zajmuje obszar…
Dowiedz się więcej

Stulecie wydania „Heimatbuch” przedwojennego powiatu Deutsch Krone 1922-2022

W 1922 roku w Wałczu zwanym wówczas urzędowo Deutsch Krone wydana została książka autorstwa Petera Pfeilsdorfa zatytułowana ” Heimatbuch des Kreises Deutsch Krone”. Książka powstawała wiele lat; zaczeło się od wycieczki autora wiosną 1909 r. w okolice leżące między Starą Łubianką a Piłą. Piękno tych terenów sprawiło, że Pfeilsdorf postanowił je dokładnie poznać. Kolejne wycieczki…
Dowiedz się więcej

Mosty kolejowe

W północnej Wielkopolsce było dawniej więcej linii kolejowych niz obecnie. Zostały rozebrane po wojnie, rozkradziono szyny, zamknięto lub zburzono dworce, ale pozostały po nich mosty lub ich resztki. Tworzą malownicze miejsca w krajobrazie budząc nostalgię za dawnymi czasami, kiedy pociągi zasnuwały świat dymem z lokomotyw. Kilka z nich po renowacji służy nadal komunikacji kolejowej. W…
Dowiedz się więcej